Які ліки краще від алергії: огляд препаратів і схема лікування сезонної та постійної алергії
З появою нових наукових досліджень і розвитком медичних технологій з'явилися нові й ефективніші методи лікування алергії. У цій статті ми розглянемо різні види найкращих ліків проти алергії, їхні механізми дії та ефективність.
З кожним роком алергія стає все більш поширеною проблемою серед населення по всьому світу. З'явилися нові ліки проти алергії, розроблено вдосконалені схеми лікування, навіть застосовується метод імунотерапії, що впливає на чутливість організму до алергенів.
Як довго потрібно лікуватися від алергії та приймати протиалергійні препарати? Цей термін залежить від того, наскільки тривалий час зберігаються симптоми. За цілорічної алергії проводити медикаментозну терапію можна постійно. Якщо йдеться про поліноз, для якого характерний сезонний перебіг, то і приймання препаратів буде тільки в період підвищеної сенсибілізації (підвищеної чутливості) та наявності симптоматики.
Як довго зберігаються симптоми при алергії?
Алергічні реакції проявляються в різних формах і з різною тривалістю, і можуть чинити серйозний вплив на якість життя людини.
Момент початку симптомів. Час, протягом якого симптоми починають проявлятися, може значно варіюватися залежно від типу алергії та індивідуальних особливостей людини. У деяких людей реакція відбувається негайно після контакту з алергеном, у той час, як іншим може бути притаманна реакція сповільненого типу, коли до появи перших симптомів минає кілька годин або днів від першого контакту з алергеном.
Тривалість симптомів. Симптоми алергії можуть зберігатися протягом кількох годин, днів або навіть тижнів залежно від тяжкості реакції та тривалості впливу алергену:
- нетривалий контакт з алергеном може спричинити короткочасні симптоми, як-от закладеність носа або червоні плями на шкірі, що можуть зникнути через кілька годин після припинення контакту з тригером;
- при хронічній алергії, такій як поліноз або атопічний дерматит, симптоми можуть зберігатися протягом тривалого часу, іноді навіть місяцями.
Для контролю симптомів алергії першим кроком є ідентифікація алергену, що викликає реакцію, і спроба уникати контакту з ним. Це може охоплювати:
- використання алергічних фільтрів у будинку;
- уникнення певних харчових продуктів;
- використання бар'єрних засобів захисту під час роботи з алергенами (маски, респіратори).
У випадках, коли уникнути контакту з алергеном неможливо, можуть бути застосовані медикаментозні засоби. Антигістамінні препарати ефективні в разі свербежу, нежитю і шкірних висипань. У деяких випадках може знадобитися приймання рецептурних препаратів — глюкокортикостероїдів — для зменшення запалення і зниження тяжкості симптомів.
Які ліки проти алергії краще приймати?
Перше, що потрібно розуміти: медикаментозні засоби, які використовуються в разі алергії — це симптоматичне лікування. Основні три категорії, які використовуються в терапії — антигістамінні засоби, глюкокортикостероїдні препарати та стабілізатори опасистих клітин.
Антигістамінні препарати першого, другого і третього поколінь
На сьогодні на фармацевтичному ринку представлено 2 покоління протиалергійних препаратів, які поділяються на:
- антигістамінні засоби, що спричиняють сонливість, наприклад, клемастин (Тавегіл) — I покоління;
- неснодійні антигістамінні препарати, які з меншою ймовірністю спричиняють сонливість, як-от цетиризин (Цетрин), фексофенадин (Аллегра) і дезлоратадин (Едем) — II покоління.
Антигістамінні засоби 1-го покоління проникають через гематоенцефалічний бар'єр і тому спричиняють такі побічні ефекти з боку ЦНС, як сонливість, зниження концентрації уваги та млявість.
Антигістамінні препарати 2-го покоління не проникають через гематоенцефалічний бар'єр такою мірою, як 1-ше покоління, і тому не викликають сонливість у стандартному дозуванні.
Також помилково деякі препарати від алергії відносять до антигістамінних засобів III покоління, наприклад, левоцетиризин (Алерзин, Алерон). Але насправді і перший, і останній належать до другого покоління. Просто левоцетиризин є більш удосконаленим препаратом на відміну від цетиризину, тому його прийнято вважати інноваційним.
Можна помітити, що левоцетиризин і цетиризин мають схожі назви — це пов'язано з подібністю їхнього основного хімічного складу. Однак невеликі відмінності в хімічній структурі між двома препаратами призвели до нижчої частоти сонливості під час приймання левоцетиризину порівняно з цетиризином.
Гормональні препарати від алергії: назальні та інгаляційні стероїди
Глюкокортикостероїди (кортикостероїди) — це клас препаратів, які є синтетичними гормонами кори надниркових залоз або їхніми аналогами. Вони знімають запалення в організмі, а також знижують активність імунної системи.
Гормональні препарати зазвичай застосовують у випадках середнього та тяжкого ступеня алергічних реакцій, коли інші методи лікування не приносять достатнього полегшення. Вони можуть бути використані для лікування різних форм алергії, включаючи:
- алергічний риніт;
- атопічний дерматит;
- алергічний кон'юнктивіт;
- астма.
Кортикостероїди, як гормональні препарати від алергії, можуть застосовуватися у формі:
- спреїв для носа або очей, мазей для шкіри;
- інгаляцій і небулайзерів;
- таблеток або ін'єкцій.
Кортикостероїди — це виключно ліки, що відпускаються за рецептом. Для лікування алергії вам потрібно звернутися до лікаря-алерголога, який призначить певний тип і дозу препарату залежно від типу алергії, її тяжкості та індивідуальних особливостей пацієнта.
Назальні кортикостероїди зменшують набряк і кількість слизу в носових ходах. Ці засоби використовуються для лікування:
- симптомів алергічного риніту, таких як закладеність носа, нежить, чхання, свербіж або набряк носових ходів;
- носових поліпів, які являють собою доброякісні новоутворення в слизовій оболонці носової порожнини.
Рецептурні назальні кортикостероїди:
- мометазон — Назонекс, Флікс, Моміксон, Форінекс;
- флутиказон — Фліксоназе, Назофан, Аваміс;
- беклометазон — Беконазе;
- будесонід — Тафен Назаль.
Назальні стероїдні засоби найчастіше призначають у разі тяжкого алергічного риніту та сильного набряку слизових оболонок, що ускладнює дихання. Їх бажано почати приймати щонайменше за 2 тижні до початку цвітіння всіх трав і рослин, які провокують сезонну алергію.
Для того, щоб назальні кортикостероїди проявили свою дію, їх потрібно застосовувати певний час. Вони починають діяти приблизно через 6-10 годин, але повного полегшення симптомів можна досягти протягом 3-6 тижнів за щоденного використання.
Інгаляційні кортикостероїди — це спеціальна лікарська форма, призначена для вдихання через рот. Кортикостероїди, що вдихаються, діють безпосередньо в легенях, пригнічуючи запальний процес, що викликає бронхіальну астму. Інгаляційні кортикостероїди допомагають запобігти нападам астми й поліпшити функцію легенів. Їх також можна використовувати під час лікування деяких інших захворювань легень, таких як хронічна обструктивна хвороба легень (ХОЗЛ).
Оскільки інгаляційні кортикостероїди доставляють ліки безпосередньо в легені, для ефективного контролю симптомів астми необхідні набагато менші дози кортикостероїдів порівняно з дозами, які знадобилися б у разі перорального приймання того самого препарату. Це також знижує ймовірність виникнення побічних ефектів.
Інгаляційні стероїдні засоби (відпускаються за рецептом) — це:
- будесонід — Пульмікорт;
- беклометазон — Бекломет;
- флунізолід — Інгакорт;
- флутиказон — Фліксотид;
- циклесонід — Альвеско;
- бетаметазон — Асманекс.
Здебільшого інгаляційні кортикостероїди не призначені для швидкого і гострого купірування бронхоспазму. Для цього в астматиків застосовується інша фармакологічна група медикаментів — бета-2-адреноміметики (наприклад, Вентолін).
Інгаляційні кортикостероїди можуть спричиняти кандидоз порожнини рота (грибкова інфекція, що виникає внаслідок порушення мікрофлори). Щоб запобігти цьому побічному ефекту, рекомендується після кожної інгаляції полоскати ротову порожнину.
Стабілізатори опасистих клітин
Стабілізатори опасистих клітин — назва групи ліків, які запобігають вивільненню гістаміну та інших потужних хімічних медіаторів з опасистих клітин.
Опасисті клітини — це тип лейкоцитів, які є частиною нашої імунної системи та відіграють ключову роль у реакції організму на антигени (токсичну або чужорідну речовину, що сприймається організмом, як загроза).
До стабілізаторів опасистих клітин належать препарати різних лікарських форм, що суворо відпускаються за рецептом лікаря, наприклад:
- таблетки на основі кетотифену (Задітен);
- очні краплі, до складу яких входить натрій кромоглікат (Лекролін);
- аерозоль на основі такої діючої речовини, як недокроміл (Тайлед).
Варто враховувати, що ця група препаратів не є швидким засобом полегшення симптомів у разі гострої алергічної реакції. Вони мають незначну антигістамінну дію або не чинять її зовсім і не забезпечують негайного полегшення симптомів. Тому топічні стероїди або H1-антагоністи, можливо, доведеться використовувати одночасно зі стабілізаторами опасистих клітин протягом перших кількох тижнів, поки ці препарати не стануть повністю ефективними.
Як діють ліки від алергії?
Ліки від алергії відіграють важливу роль в управлінні алергічними симптомами.
Різні групи препаратів для лікування алергії діють по-різному:
- Антигістамінні засоби. Є одним з найбільш широко використовуваних засобів для лікування алергії. Вони блокують дію гістаміну — хімічної речовини, яка виробляється імунною системою у відповідь на контакт з алергеном. Гістамін викликає скорочення м'язів, розширення судин і збільшення проникності судинної стінки, що в підсумку призводить до ознак алергії, таких як свербіж, нежить і червоні плями на шкірі.
- Глюкокортикостероїди. Зовсім інший клас ліків. Вони зменшують запалення і пригнічують активність імунної системи, що допомагає зняти набряк і запалення дихальних шляхів, а також зменшити свербіж і почервоніння шкіри.
- Інші препарати. Крім антигістамінних і глюкокортикостероїдів, існують й інші засоби, що використовуються для лікування алергічних реакцій. До них належать десенсибілізуючі препарати, які допомагають знизити чутливість до алергену шляхом поступового введення його в організм пацієнта, а також стабілізатори опасистих клітин, що запобігають вивільненню хімічних речовин, які спричиняють алергічну реакцію.
Через який час ліки від алергії подіють?
Багато протиалергічних препаратів добре працюють, якщо почати їхнє приймання ще до початку прояву будь-яких симптомів — особливо це актуально для людей, які страждають на сезонну алергію.
Пероральні антигістамінні засоби починають діяти через 30-60 хвилин після приймання, хоча точний час початку дії може варіюватися залежно від конкретного препарату. Однак нові лікарські форми, що застосовуються сублінгвально (під язик), можуть почати діяти вже через 5 хвилин після приймання.
Час початку дії глюкокортикостероїдних препаратів може бути різним залежно від форми та способу застосування, але зазвичай вони починають проявляти свій вплив протягом кількох годин.
Стабілізатори опасистих клітин зазвичай застосовуються як профілактичний засіб перед контактом з алергеном. Час початку дії цієї групи ліків може бути дещо довшим, ніж у антигістамінних або глюкокортикостероїдних препаратів, і може становити від кількох днів до кількох тижнів.
Скільки можна пити ліки від алергії?
Прийом ліків від алергії багато лікарів призначають пацієнтам ще до появи якихось симптомів (наприклад, ще до початку цвітіння алергенних рослин і трав), оскільки під час попереднього прийому виникає накопичувальний ефект від цих препаратів, і їхня ефективність стає вищою.
Таким чином вважається, що антигістамінні препарати та місцеві глюкокортикостероїди можна приймати на тривалій основі під наглядом лікаря. Іноді залежно від тяжкості та симптомів лікарі можуть призначати приймати гістаміноблокатори протягом року.
Навіть безпечні, на перший погляд, ліки можуть викликати побічні ефекти, особливо якщо перевищується рекомендована доза. Терапію алергії має призначати виключно лікар. Не рекомендується відхилятися від призначених дозувань і перевищувати тривалість приймання.
Чи можна приймати препарати від алергії під час вагітності?
Під час вагітності рішення про призначення засобів від алергії ухвалює тільки лікар, зваживши користь для матері та ризик для плода.
Часто буває так, що жінка, у якої не було алергії, під час вагітності відчуває алергічні симптоми. Вважається, що алергічні реакції у жінки не впливають на здоровий перебіг вагітності, проте значно погіршують загальне самопочуття вагітної.
Майбутні мами найчастіше стикаються із сінною лихоманкою. Закладеність носа зазвичай починається протягом II триместру, оскільки високі рівні естрогену і прогестерону збільшують кровообіг по всьому тілу, зокрема в носі, спричиняючи набряк і розм'якшення слизових оболонок. Крім симптому закладеності носових пазух можуть відзначатися й інші: кашель, чхання, свербіж у носі та очах, сльозотеча.
Для того, щоб зменшити прояв алергії під час вагітності, необхідно уникати алергенів. Однак іноді строго за призначенням лікаря можна вдатися до застосування протиалергійних таблеток, але тільки не в I триместрі.
Також для лікування сінної лихоманки у вагітних безпечними вважаються розчини для промивання носа на основі морської солі. Деякі стероїдні спреї також можуть за необхідності застосовуватися у вагітних, але тільки з дозволу лікаря.
Прийом протинабрякових назальних засобів — адреноміметиків (судинозвужувальних) — протипоказаний вагітним жінкам, особливо в першому триместрі, оскільки це може призвести до обмеження припливу крові до плаценти.
Які ліки від алергії можна під час грудного вигодовування?
Призначенням будь-яких протиалергійних засобів для жінок у період лактації повинен суворо займатися лікар. Алергічна реакція від матері не може передатися дитині через молоко, тому продовжувати грудне вигодовування можна. У немовлят може розвинутися алергія на продукти, які жінка вживає в їжу під час годування груддю, а також у разі генетичної схильності.
У разі, коли мамам, які годують груддю, потрібна терапія сильнішими препаратами від алергії, такими як пероральні стероїдні гормони, необхідно припинити грудне вигодовування.
Кортикостероїдні спреї для носа ефективно борються з алергічним ринітом, знижуючи запалення і набряк слизової оболонки носа. Більшість досліджень показують, що кортикостероїди, такі як беклометазон і флютиказон, за правильного використання не становлять серйозного ризику для дитини на грудному вигодовуванні.
Кромолін натрію — це ще один препарат, який може використовуватися при грудному вигодовуванні для лікування алергії. Він працює як стабілізатор опасистих клітин, запобігаючи вивільненню гістаміну та інших хімічних речовин, які викликають алергічні реакції. Кромолін натрію вважається відносно безпечним для дитини на грудному вигодовуванні.
Попри те, що багато ліків проти алергії вважаються безпечними для малюка, важливо завжди проконсультуватися з лікарем перед початком приймання будь-яких препаратів мамі, яка годує груддю. Лікар може порекомендувати найбільш відповідний препарат, враховуючи особливості випадку, а також можливу користь і ризики для дитини.
Які ліки від алергії кращі?
Вибір найкращих ліків проти алергії залежить від безлічі чинників, включно з типом і тяжкістю алергії, індивідуальними особливостями пацієнта і бажаними результатами лікування. Під час вибору препарату важливо обговорити з лікарем усі можливі варіанти й знайти оптимальне рішення, яке забезпечить найкращі результати лікування і мінімальний ризик для здоров'я пацієнта.
Найкращими препаратами від алергії вважаються:
- Інноваційні антигістамінні засоби II покоління (наприклад, дезлоратадин (Еріус, Хітакса), біластин (Ніксар), фексофенадин (Аллегра)).
- Глюкокортикостероїдні препарати є потужними інструментами для зниження запалення та зменшення симптомів. Вони часто використовуються у вигляді спреїв для носа або інгаляторів для лікування алергічного риніту та астми. Флютиказон (спрей Аваміс) і беклометазон (спрей Беклометазон-Здоров'я) вважаються одними з найефективніших у цій групі препаратів. Однак усі ці ліки можна придбати лише за рецептом від лікаря.
- Стабілізатори опасистих клітин ефективні в лікуванні астми та алергічного риніту, а також за алергічного кон'юнктивіту. Кромоглікат натрію і недокроміл натрію є прикладами стабілізаторів опасистих клітин, які широко використовуються для лікування різних проявів алергії. Вони також відпускаються за рецептом.
Схема лікування алергії: комплексний підхід
Схема лікування алергії має бути індивідуальною і містити комплексний підхід:
- медикаментозне лікування (прийом різних протиалергійних засобів як в моно-, так і в комботерапії);
- зміна способу життя та оточення (бажано мінімізувати контакт з алергенами);
- регулярний моніторинг стану здоров'я — людина має бути уважною до реакцій свого організму на алергени, слідкувати за симптомами та вчасно звертатися по медичну допомогу за потреби.
Роль додаткових засобів: краплі в ніс, очні краплі, спреї, інгаляції
Лікування алергії часто охоплює системні та місцеві протиалергічні препарати. Однак крім цих засобів у деяких випадках можна використовувати й інші місцеві ліки, які можуть бути корисними для полегшення симптомів алергії. До них належать:
- Протинабрякові краплі та спреї для носа (наприклад, НазаЛонг, Нокспрей, Називін). Вони допомагають усунути набряк слизових, полегшити дихання і зменшити виділення слизу з носової порожнини.
- Сольові розчини для зрошення (наприклад, Хьюмер, Но-Соль, Пшик). Сприяють вимиванню алергенів, що скупчилися в носі, а також зволожують слизову носа.
- Зволожувальні інгаляції та інтраназальні засоби з гіалуронатом натрію (наприклад, Лорде, Окістар). Зволожують слизові оболонки верхніх і нижніх дихальних шляхів, сприяють виведенню бронхіального секрету, а також полегшують дихання.
За правильного використання додаткових засобів для лікування алергії, вони можуть значно покращити якість життя пацієнта та допомогти контролювати алергію на кожному етапі. Однак варто пам'ятати, що будь-які основні та додаткові ліки проти алергії повинні призначатися лікарем в індивідуальному порядку для кожного пацієнта.
Список використаної літератури
- Allergy Guide: Prevention and Treatment Options/ drugs.com;
- Allergies overview symptoms and more / mayoclinic.org;
- Allergic Rhinitis and Hay Fever / drugs.com;
- Allergy Prevention / allergy.org.au;
- What is Allergy? / allergy.org.au;
- Overview allergy / nhs.uk;
- Allergies / mayoclinic.org;
- About allergy / immunology.org;
- Allergy Medication / acaai.org.