Facebook Pixel Code
Назад

Незручна проблема: чому виникає метеоризм і як позбутися здуття живота в домашніх умовах

Дата публікації: 26.09.24Оновлення: 24.11.24
Незручна проблема: чому виникає метеоризм і як позбутися здуття живота в домашніх умовах

Метеоризм проявляється у вигляді здуття живота і підвищеного газоутворення, що часто спричиняє дискомфорт і скутість в черевній порожнині. Причини метеоризму можуть бути різними, починаючи від неправильного харчування і закінчуючи серйозними порушеннями в роботі травної системи. На щастя, існує безліч домашніх способів, які допоможуть полегшити стан і усунути здуття живота.

Кишкові гази є нормальним явищем у процесі травлення. Але надмірне газоутворення, яке спричиняє дискомфорт, може бути спричинене непереносністю лактози, вживанням певних продуктів або різким переходом на дієту з високим вмістом клітковини. Метеоризм, своєю чергою, може бути симптомом деяких захворювань травної системи, включно із синдромом подразненого кишківника.

Що таке метеоризм і що відбувається в організмі під час здуття?

Метеоризм — це стан, за якого в кишківнику накопичується надмірна кількість газів, що призводить до здуття живота, відчуття тяжкості та дискомфорту. Це поширена проблема, з якою стикаються багато людей, особливо після їди. Метеоризм не завжди вказує на серйозне захворювання, проте може бути як ознакою проблем із травленням, так і наслідком неправильного раціону.

Кишківник виробляє від 500 до 2000 мл газів на день, які регулярно виводяться через задній прохід. До складу газової суміші входять багато сполук, включно з метаном, азотом і вуглекислим газом. Різні запахи залежать від співвідношення газів, на що впливає їжа, яку ми їмо. Ця суміш утворюється через проковтнуте повітря, процеси травлення, їжу з високим вмістом клітковини та побічні продукти життєдіяльності кишкових бактерій.

У разі здуття в організмі відбувається надлишкове накопичення газів у кишківнику, що спричиняє відчуття розпирання та дискомфорту. Здуття також спричиняє тиск на стінки кишківника, що призводить до болю, бурчання в животі та відчуття тяжкості. Воно може бути тимчасовим або хронічним залежно від причини, і часто супроводжується флатуленцією (виділенням газів).

Причини метеоризму: нешкідливі та патологічні

Причини метеоризму в жінок і чоловіків найчастіше пов'язані з факторами, які можна контролювати. Як правило, кишкові гази зазвичай виникають із двох причин — проковтнуте повітря або робота кишкових бактерій на неперетравленій їжі.

Проковтування повітря є однією з причин метеоризму. Хоча більша частина проковтнутого повітря відригується через рот, невелика кількість потрапляє в кишківник і виводиться через пряму кишку.

Люди ковтають повітря різними способами, зокрема:

  • неусвідомлене заковтування повітря під час розмови, особливо коли людина засмучена, збуджена або нервує;
  • їжа або пиття в поспіху;
  • жування жувальної гумки;
  • куріння;
  • вживання газованих напоїв.

Причини метеоризму у жінок і чоловіків найчастіше пов'язані з їжею

Бактерії в кишківнику також можуть виробляти газ, коли вони переробляють їжу, яка потрапляє до товстої кишки, не перетравившись вище в травному тракті — при цьому виникає метеоризм відразу після їди.

Деякі поширені продукти, які мають тенденцію викликати гази, це:

  1. Продукти, багаті на клітковину — до них належать фрукти, квасоля, горох і вівсяні висівки.
  2. Продукти, що містять фруктозу — простий цукор, який природним чином міститься в багатьох фруктах, особливо в інжирі, фініках, чорносливі, грушах і винограді. У менших кількостях він також міститься в цибулі, спаржі, артишоках і пшениці. Фруктозу іноді додають як підсолоджувач у безалкогольні напої, фруктові напої та деякі види печива і тортів.
  3. Овочі, що містять рафінозу — складний цукор, який міститься в багатьох хрестоцвітних овочах (білокачанна капуста, брюссельська капуста, броколі, цвітна капуста) і в бобах. Боби також містять стахіозу — ще одну форму цукру, що погано засвоюється.
  4. Сорбітол, який використовується для підсолоджування багатьох жувальних гумок і цукерок без цукру, а також може додаватися як інертний інгредієнт у ліки.
  5. Молочні продукти, що містять лактозу — молочний цукор. Людям із непереносністю лактози важко перетравлювати молоко, сир, морозиво та інші молочні продукти. У цих людей надзвичайно низький рівень лактази — ферменту, необхідного для перетравлення лактози. Така недостатність може проявитися в міру дорослішання, навіть якщо в людини не було проблем із перетравленням молока в дитинстві або в молодому віці.

Рідше метеоризм може бути спричинений такими причинами:

  • побічні ефекти деяких ліків, особливо холестираміну, що використовується для лікування високого рівня холестерину, дієтичного препарату орлістат, а також нестероїдних протизапальних засобів (НПЗЗ);
  • дисбаланс мікрофлори кишківника, за якого порушується баланс «корисних» і «шкідливих» бактерій;
  • синдром подразненого кишківника;
  • коліт (запалення товстого кишківника);
  • лямбліоз (паразитарна інфекція);
  • хвороби печінки, підшлункової залози та жовчного міхура.

Супутні симптоми здуття живота

Виділення газів — це нормальне явище, але його кількість відрізняється в різних людей і залежить від низки чинників, включно з раціоном.

Деякі люди випускають гази всього кілька разів на день, інші — до 40 разів, тоді як середнє значення становить близько 15.

Симптоми надмірного (або незручного) метеоризму включають:

  • занадто часте газовипускання («пукання»);
  • гази з дуже неприємним запахом;
  • гучне виділення газів;
  • здуття живота і дискомфорт;
  • бурчання в нижній частині живота.

Як лікувати метеоризм у домашніх умовах: медикаменти, харчування та народні методи

Щоб знати, як прибрати здуття живота, потрібно розуміти, що здебільшого лікування метеоризму спрямоване на першопричину, яка його спричиняє. Однак насамперед варто обов'язково скоригувати раціон. Це означатиме відмову від продуктів, що викликають газоутворення. Також деякі зміни у звичках під час вживання їжі можуть допомогти зменшити заковтування повітря. Якщо цих заходів виявляється недостатньо, можна вдатися до народних засобів, а також приймання медикаментозних препаратів, які допоможуть зменшити газоутворення.

Якщо метеоризм супроводжується іншими неприємними шлунково-кишковими симптомами і при цьому зміни в раціоні та звичках, домашні засоби та безрецептурні ліки не допомагають, варто звернутися по медичну допомогу до фахівця.

Які ліки можна прийняти в разі здуття?

Ліки від метеоризму можна використовувати для зменшення газоутворення та усунення інших супутніх симптомів. Це такі препарати:

  1. Симетикон (Мотилігас, Еспумізан, Метеоспазміл) — допомагає руйнувати бульбашки газу в кишківнику, полегшуючи їхнє виведення. Це найкращий засіб від здуття живота, який спрямований виключно на усунення метеоризму.
  2. Ферменти (Панзинорм, Креон) — покращують травлення і допомагають організму переробляти їжу, що знижує газоутворення.
  3. Пробіотики, пребіотики та сахароміцети буларді (Лактіалє, Лінекс, Хілак Форте, Ентерол) — відновлюють мікрофлору кишківника.

Дієта при метеоризмі

Правильне харчування відіграє ключову роль у боротьбі з метеоризмом. Щоб зменшити газоутворення, слід:

  1. Уникати продуктів, що спричиняють здуття: бобових, капусти, газованих напоїв, продуктів, багатих на клітковину (у великих кількостях), і молочних продуктів за непереносності лактози.
  2. Включити в раціон продукти, що сприяють поліпшенню травлення: відварена картопля, рис, вівсянка, печені яблука, ферментовані продукти (наприклад, квашена капуста, йогурт).
  3. Харчуватися невеликими порціями й уникати переїдання, оскільки це може спричиняти уповільнення травлення та газоутворення.

Народні методи

Деякі народні засоби також можуть допомогти в усуненні метеоризму:

  1. Відвар із кропу або фенхелю — один із найпопулярніших засобів, який розслабляє кишківник і зменшує здуття.
  2. Імбирний чай — сприяє поліпшенню травлення і зменшенню газів у кишківнику.
  3. М'ята — допомагає заспокоїти шлунково-кишковий тракт і усунути дискомфорт.

Комплексний підхід, що включає медикаменти, правильне харчування і народні методи, може ефективно допомогти впоратися з метеоризмом і запобігти його повторному виникненню.

Як прибрати здуття живота: найкращий засіб від здуття живота

За яких симптомів слід одразу звернутися до лікаря?

Деякі розлади травної системи, як-от синдром подразненого кишківника, можуть спричиняти відчуття надмірного газоутворення.

Зверніться до лікаря за частого та підвищеного газоутворення, якщо у вас виникли:

  • часті метеоризми та еруктація (відрижка) понад 20 разів на день;
  • щоденне здуття живота впродовж понад 1 тижня;
  • болі та спазми в животі;
  • зміни у звичках відвідування туалету;
  • будь-які інші неприємні симптоми, пов'язані з травленням, тобто, закреп або діарея, нудота і блювота.

Непереносність лактози можна діагностувати за допомогою біопсії тонкого кишківника. Цю процедуру проводить фахівець за допомогою ендоскопа (камери, прикріпленої до тонкої гнучкої трубки).

Непереносність коротколанцюгових вуглеводів можна діагностувати за допомогою дихального тесту на водень. Тестовий вуглевод приймають всередину, і протягом 2-3 годин беруть проби повітря, що видихається, щоб визначити, чи відбувається аномальна ферментація.

Профілактика: як не допустити здуття живота

Часто метеоризму можна запобігти, змінивши свої звички в їжі та раціоні. Це допоможе підтримувати здорове травлення, запобігти здуттю живота, а також поліпшити загальне самопочуття і комфорт:

  1. Уникайте продуктів, які сприяють утворенню газів. До них належать бобові, капуста, цвітна капуста, броколі, цільнозернові продукти, газовані напої та молочні продукти (за непереносності лактози). Замість цього включайте в раціон легкозасвоювані продукти, такі як варені овочі, банани, вівсянка і нежирні білки.
  2. Їжте повільно і ретельно пережовуйте їжу. Швидке поглинання їжі призводить до заковтування повітря, що посилює газоутворення. Ретельне пережовування допомагає травленню і знижує навантаження на шлунок.
  3. Уникайте переїдання. Воно уповільнює травлення і може спричинити здуття. Харчуйтеся невеликими порціями кілька разів на день, щоб шлунок встигав перетравлювати їжу без зайвого навантаження.
  4. Регулярні фізичні вправи. Помірне спортивне навантаження стимулює роботу кишківника та покращує травлення. Легка прогулянка після їди сприяє швидшому проходженню їжі травним трактом і запобігає застою.
  5. Психоемоційні порушення можуть впливати на роботу травної системи та спричиняти спазми кишківника, що призводить до метеоризму. Регулярні практики розслаблення, як-от медитація та дихальні вправи, допоможуть підтримувати спокій і поліпшать травлення.
  6. Питний режим. Пиття достатньої кількості води допомагає нормалізувати травлення і попереджає здуття. Але важливо уникати вживання великої кількості рідини одразу після їди.
  7. Відмова від шкідливих звичок. Куріння і жування «жуйки» можуть сприяти заковтуванню повітря, що збільшує ризик здуття живота. Скоротіть або повністю відмовтеся від цих звичок, щоб уникнути метеоризму.

Надмірне здуття живота часто не є приводом для занепокоєння. Воно може виникати через харчування, стрес, порушення роботи шлунково-кишкового тракту або заковтування повітря. Але це дуже неприємний стан. Утім, тепер ми знаємо, що для запобігання метеоризму важливо слідкувати за дієтою, уникати продуктів, що сприяють газоутворенню, та контролювати процес приймання їжі, уникаючи поспіху.

Список використаної літератури