Facebook Pixel Code
Назад

Метотрексат при ревматоїдному артриті: чому препарат у формі ін'єкцій кращий за таблетки?

Дата публікації: 02.12.24Оновлення: 11.12.24
Метотрексат при ревматоїдному артриті: чому препарат у формі ін'єкцій кращий за таблетки?

Метотрексат — препарат першої лінії вибору при лікуванні ревматоїдного артриту. Ліки випускають у двох формах — таблетки та ін'єкції, але вважається, що уколи більш доцільні. Чому ж метотрексат в уколах кращий? І чи можна зупинити хворобу на самому початку, уникнувши інвалідизації? Про це поговоримо нижче.

Ревматоїдний артрит — хронічне запальне аутоімунне захворювання, за якого імунна система, що покликана захищати наш організм від інфекцій, помилково починає атакувати власні суглоби. У результаті суглоби запалюються, опухають і болять, і, якщо хвороба прогресує, це призводить до їхньої деформації та втрати рухливості. Захворювання спочатку вражає дрібні суглоби, наприклад, пальців рук, після чого зачіпає і більші суглоби ліктів, колін або щиколоток симетрично з обох боків. Але іноді хвороба системно впливає й на інші органи та системи.

Причини цієї «помилки» імунітету до кінця не з'ясовані, проте вважається, що хворобу провокує комплекс причин: генетика, інфекції та фактори довкілля.

«Золотим стандартом» лікування ревматоїдного артриту є метотрексат — препарат першої лінії, який допомагає сповільнити розвиток хвороби та зменшити запалення.

На жаль, це захворювання невиліковне, тому терапія проводиться протягом усього життя. Утім, якщо лікування почати на ранніх стадіях, можна сповільнити прогресування хвороби та контролювати симптоми, продовжуючи жити повноцінним життям.

Метотрексат, як основні ліки при артриті, випускають у таблетках та ін'єкціях, але ін'єкційна форма часто є доцільнішою, оскільки вона краще переноситься організмом, спричиняє менше побічних ефектів з боку шлунково-кишкового тракту та дає змогу більш точного дозування.

Лікування ревматоїдного артриту: основна терапія

Повністю і назавжди вилікувати ревматоїдний артрит неможливо, проте раннє лікування і всебічна терапія, що включає лікарські препарати, зміну способу життя і лікувальну фізкультуру, можуть сповільнити або зупинити процес ушкодження суглобів і поліпшити якість життя.

Для лікування ревматоїдного артриту застосовують три основні класи препаратів:

 Лікування ревматоїдного артриту: препарати

НПЗЗ і кортикостероїди починають діяти швидше і зазвичай використовуються для того, щоб зняти загострення ревматоїдного артриту, тоді як для базисних препаратів потрібно кілька тижнів або місяців, щоб настав клінічний ефект.

Також можуть використовуватися знеболювальні препарати (наприклад, парацетамол, анальгін) для усунення болю та жару.

У разі тяжкого перебігу захворювання разом із метотрексатом застосовують комбінації препаратів інших фармакологічних груп для запобігання незворотних змін у суглобах.

Метотрексат при ревматоїдному артриті: що це за препарат і як він діє?

Метотрексат — це імунодепресант, який пригнічує активність імунної системи, що дає змогу зменшити запалення і сповільнити або навіть зупинити руйнування суглобів.

У ліків відносно швидкий початок дії (4-6 тижнів від початку приймання), висока ефективність, сприятливий профіль токсичності для довготривалої терапії, просте застосування і досить низька вартість. У більшості випадків при ревматоїдному артриті терапія проводиться саме цим препаратом.

Але скільки часу можна приймати метотрексат? Більшість пацієнтів з ревматоїдним артритом приймають лікарський засіб понад 5 років, а це набагато довше, ніж можливо при застосуванні інших видів базисних препаратів. Таке тривале приймання свідчить як про ефективність лікарського засобу, так і про його сприятливу переносність.

Який метотрексат кращий: у таблетках чи уколах?

Метотрексат випускають у двох формах — таблетованій та ін'єкційній, утім, багато пацієнтів, які хоч і починають приймання ліків у таблетках, все ж таки через деякий час переходять на ін'єкції. Лікарі також у більшості випадків рекомендують уколи. Така перевага пов'язана з кількома важливими недоліками таблеток:

  • у таблеток нижча біодоступність, через що ефективна доза може бути вищою, ніж в ін'єкцій;
  • таблетки спричиняють більше побічних ефектів з боку шлунково-кишкового тракту (ШКТ) і важче переносяться під час перорального приймання;
  • початок ефекту при прийманні таблеток триваліший, оскільки препарату потрібен час для всмоктування з травного тракту.

Порівняння переваг і недоліків метотрексату в таблетках та ін'єкціях:

Метотрексат: що краще — уколи чи таблетки?

Ін'єкційна форма метотрексату зазвичай краще засвоюється організмом і знижує ймовірність побічних реакцій з боку шлунково-кишкового тракту. Це має особливе значення при застосуванні препарату у великих дозах.

Оскільки ревматоїдний артрит лікується тривалими, повторюваними курсами, то найчастіше лікарі призначають ін'єкційний розчин метотрексату. У цій формі ліки можна самостійно та легко вводити підшкірно й очікувати посилення їхньої ефективності завдяки збільшенню біодоступності, а також зменшення шлунково-кишкових побічних ефектів.

Метотрексат в уколах випускають одразу в попередньо заповнених шприцах із чітко визначеним дозуванням і кольоровим маркуванням, щоб не переплутати дозу.

На ринку представлено кілька препаратів метотрексату в ін'єкційній формі. Наприклад, такий препарат, як Метортріт від європейського виробника «Ромфарм», випускається одразу в спеціальній, вже дозованій, шприц-ручці. У шприці міститься строго відміряна доза. Укол зробити дуже просто, оскільки пристрій сконструйовано таким чином, щоб будь-який пацієнт міг сам собі провести ін'єкцію без зусиль і болісних відчуттів. Метортрит має високу ефективність і біодоступність, оскільки минає травний канал і потрапляє одразу в системний кровообіг, а також добре переноситься пацієнтами та має низьку ймовірність виникнення побічних ефектів. Крім того, у цього препарату доступна ціна на відміну від інших аналогів в ін'єкційній формі, що особливо важливо, враховуючи тривалість і регулярність терапії.

На відміну від метотрексату для приймання всередину, розчин для ін'єкцій не тільки знижує ризик побічних дій, а й також забезпечує більш виражений ефект, дає змогу швидше досягти ремісії захворювання і рідше потребує корекції терапії. Крім того, висока біодоступність уколів дає змогу підібрати нижчу дозу ліків, ніж у таблетках, що, своєю чергою, також зменшує побічні дії.

Як приймати метотрексат у разі ревматоїдного артриту: дозування, схема і спосіб приймання

Приймання зазвичай починають з 10-15 мг один раз на тиждень. Дозу індивідуально визначає лікар. Іноді початковою дозою фахівець може призначити 7,5 мг на тиждень.

Залежно від тяжкості захворювання та за недостатньої ефективності терапії, лікар може призначити поступове збільшення дози на 2,5 мг на тиждень до досягнення 20-25 мг на тиждень. Максимальна доза — 25 мг на тиждень, але потрібно враховувати, що високе дозування від 20 мг пов'язане з ризиком підвищення токсичності та появи серйозних побічних ефектів.

Приймати метотрексат потрібно строго 1 раз на тиждень.

Помилкове додаткове приймання може викликати вкрай важкі побічні ефекти, аж до летального результату. Тому зазвичай пацієнтам рекомендується вибрати один фіксований день приймання, який так і називають — «день метотрексату».

Побічні ефекти метотрексату: чого чекати і як уникнути негативних наслідків?

Найсерйознішими та найтяжчими побічними діями метотрексату є цироз печінки, інтерстиціальний пневмоніт і тяжка мієлосупресія, однак вони зустрічаються досить рідко, особливо за умови належного контролю стану здоров'я пацієнта.

Можуть виникнути стоматит і виразки порожнини рота, легка алопеція та потоншення волосся, а також розлади шлунково-кишкового тракту, які пов'язані з антагонізмом (пригніченням дії) фолієвої кислоти. Ці побічні ефекти можна попередити за допомогою профілактичного приймання добавок фолієвої кислоти. Фолієва кислота, що приймається в дозі 1 мг на день, не знижує ефективність метотрексату і зазвичай приймається разом з ним для зменшення цих побічних ефектів.

Деякі пацієнти також скаржаться на головний біль, втому і відчуття «виснаженості» (також зване «туманом» метотрексату). Такі небажані ефекти часто можна подолати, збільшивши дозу фолієвої кислоти. Крім того, можуть відзначатися такі негативні симптоми, як розлад ШКТ (нудота або діарея) при пероральному прийманні метотрексату. Цього дискомфорту можна уникнути, якщо ліки приймати на ніч. У більшості випадків симптоми з боку шлунково-кишкового тракту повністю усуваються, якщо застосовувати метотрексат в уколах.

Вираженість і тяжкість побічних ефектів залежать від дози метотрексату:

Метотрексат при ревматоїдному артриті: вираженість побічних ефектів

Чи можна зупинити захворювання на самому початку?

Головна мета лікування ревматоїдного артриту на початкових стадіях — зменшити запалення і запобігати руйнуванню тканин. Терапія, розпочата на ранніх стадіях хвороби, дає змогу зупинити або значно сповільнити незворотні ушкодження тканин, що надалі дає змогу жити досить активним життям без ризику інвалідизації.

Метотрексат — ефективний базисний препарат для лікування артриту, який блокує активність клітин, відповідальних за запалення, тим самим знижуючи ушкодження суглобів, полегшуючи біль і сповільнюючи прогресування хвороби. Ефект від ліків проявляється не одразу — зазвичай помітити поліпшення стану можна через кілька тижнів, а для досягнення повноцінного результату може знадобитися кілька місяців. Препарат використовують як монотерапію на початкових стадіях, а також у комбінації з іншими препаратами, якщо хвороба запущена і потрібно посилити дію метотрексату.

Варто зазначити, що знеболювальні (анальгетики) і протизапальні препарати (НПЗЗ і кортикостероїди), які часто використовують у терапії, самі по собі не впливають на перебіг ревматоїдного артриту і не запобігають руйнуванню суглобів — вони лише дають змогу усунути симптоми в період загострення. Саме тому вже на ранніх стадіях захворювання лікарі призначають базисні препарати для зупинки прогресування ревматоїдного артриту.

Час початку терапії відіграє вагому роль у лікуванні артриту — що раніше ви почали приймати базисні препарати, то легше зупинити захворювання і швидше настає ефект від лікування.

Таким чином, за своєчасної діагностики та початку лікування на ранніх стадіях захворювання, ураження суглобів за ревматоїдного артриту можна успішно сповільнити або зупинити, а ліками вибору першої лінії є базисний препарат метотрексат в ін'єкціях.

Не ігноруйте симптоми, бережіть себе і будьте здорові!

Список використаної літератури

  1. The comparative effectiveness of oral versus subcutaneous methotrexate for the treatment of early rheumatoid arthritis / pubmed.ncbi.nlm.nih.gov;
  2. Recommendations for optimizing methotrexate treatment for patients with rheumatoid arthritis / pmc.ncbi.nlm.nih.gov;
  3. Comparison of oral versus parenteral methotrexate in the treatment of rheumatoid arthritis: A meta-analysis / pmc.ncbi.nlm.nih.gov;
  4. Early rheumatoid arthritis: strategies for prevention and management / sciencedirect.com;
  5. Progression and Stages of Rheumatoid Arthritis (RA) / webmd.com;
  6. Treating very early rheumatoid arthritis / pmc.ncbi.nlm.nih.gov.