Отруйні кімнатні рослини: які небезпечні квіти не можна тримати в домі
Кімнатні рослини прикрашають наш дім, очищають повітря і створюють затишну атмосферу. Проте деякі з них можуть бути небезпечними для людей і домашніх тварин через вміст отруйних речовин. Важливо знати, які рослини потребують особливої уваги, щоб уникнути неприємних ситуацій. Розглянемо деякі з найпоширеніших отруйних кімнатних рослин.
Ви можете вирощувати безліч чудових кімнатних рослин, але деякі з них містять хімічні речовини, які можуть мати неприємні й навіть смертельні наслідки. Отруйні кімнатні рослини під час контакту можуть спричинити:
- подразнення шкіри;
- розлад шлунка;
- дихальні порушення;
- стрибки артеріального тиску;
- печіння в роті та горлі;
- летальний результат під час проковтування, особливо в разі отруєння дітей і домашніх тварин.
Деякі кімнатні квіти токсичніші, ніж інші, проте хороша новина в тому, що для того, щоб отруїтися і відчути реальну шкоду здоров'ю, потрібно проковтувати їхній сік або пагони в дійсно великих кількостях. Проте, якщо у вас є допитливі діти й домашні тварини, які можуть захотіти скуштувати на смак рослини (а таке дійсно часто буває — малюки тягнуть все до рота, а тварини їдять рослинність), то вам потрібно або уникати вирощування цих сортів, або подбати про те, щоб квіти росли в безпечному місці, без доступу у найменших улюбленців.
У цій статті ми розглянемо 10 найпопулярніших домашніх рослин, які є отруйними й можуть завдати шкоди здоров'ю людини та тварин.
Диффенбахія
Основний токсин диффенбахії — голкоподібні кристали оксалату кальцію. Ці кристали містяться в клітинному соку рослини й можуть викликати сильне подразнення під час контакту зі шкірою, очима та слизовими оболонками.
Потрапляння соку на шкіру може спричинити подразнення, свербіж, почервоніння та пухирі. У разі контакту з очима можливі сильне печіння, сльозотеча і тимчасова втрата зору.
У разі потрапляння всередину рослини (наприклад, випадкове жування листя дітьми або домашніми тваринами) потерпілий відчуває сильне печіння в роті, з'являється набряк губ, язика і горла. Наслідком стає утруднення мовлення і ковтання. У деяких випадках можливий набряк дихальних шляхів, що потребує невідкладної медичної допомоги.
У рідкісних випадках, особливо в разі значного проковтування, можуть виникнути серйозніші системні симптоми, як-от нудота, блювання та утруднене дихання. Цей стан вимагає негайної медичної допомоги.
Під час роботи з диффенбахією, наприклад, під час пересадки, рекомендується використовувати рукавички.
Філодендрон
Як і диффенбахія, філодендрон містить кристали оксалату кальцію, які викликають сильне подразнення під час контакту зі шкірою, очима та слизовими оболонками.
Сік філодендрона при потраплянні на шкіру спричиняє подразнення, свербіж, почервоніння та пухирі. Це особливо важливо враховувати при пересадці або обрізанні рослини — потрібно використовувати рукавички.
Попадання соку рослини в очі викликає сильне печіння, сльозотечу і почервоніння. У важчих випадках можлива тимчасова втрата зору.
Проковтування частин рослини може призвести до серйозних наслідків. Оксалати кальцію викликають сильне печіння і набряк у роті, на губах, язиці та в горлі. Це призводить до утруднення мовлення і ковтання, а у важких випадках — до утруднення дихання.
У гіршому випадку, коли дитина або тварина з'їли занадто багато рослини, можливі системні симптоми, такі як нудота, блювота, діарея і сильний біль у животі.
Монстера
Рослина з великим, розсіченим листям, яку часто використовують для прикраси інтер'єрів. Як і багато інших ароїдних рослин, монстера містить оксалати кальцію. Ці мікроскопічні кристали можуть викликати сильне подразнення шкіри, очей і слизових оболонок у разі контакту. Симптоматика отруєння така ж, як і в попередніх кімнатних квітів.
Пуансетія
Пуансетія, також відома як різдвяна зірка або молочай найкрасивіший, небезпечна через свій сік, у якому містяться токсичні речовини.
Найбільшу небезпеку становить для котів і собак. Проковтування листя викликає в них блювоту, діарею, слинотечу та загальне нездужання. Хоча серйозні випадки отруєння рідко фіксуються, неприємні симптоми можуть бути досить вираженими.
Сік пуансетії містить сполуки, які можуть спричиняти подразнення шкіри та слизових оболонок. У разі потрапляння соку на шкіру можливі почервоніння, свербіж і висип. При потраплянні в очі з'являється подразнення, почервоніння та сльозотеча.
У деяких людей контакт із пуансетією може спричинити алергічні реакції. Це може проявлятися у вигляді шкірного висипу, свербежу і навіть респіраторних симптомів, таких як чхання і закладеність носа.
Проковтування частин рослини, особливо дітьми, може викликати симптоми з боку шлунково-кишкового тракту, такі як нудота, блювота і діарея. Ці симптоми зазвичай не є небезпечними для життя, але можуть бути неприємними і вимагати лікування.
Кротон
Листя і стебла кротона містять токсичні речовини, включно з фітонцидами та алкалоїдами, які призводять до подразнення шкіри, слизових оболонок і шлунково-кишкового тракту за випадкового потрапляння до рота або на шкіру.
Рослина є отруйною для котів, собак та інших домашніх тварин. Проковтування листя або жування рослини може призвести до серйозних шлунково-кишкових розладів, таких як блювота, діарея, слинотеча і загальне нездужання.
Хоча важкі випадки отруєння кротоном рідкісні, вони можуть призвести до серйозних наслідків, таких як порушення роботи серцево-судинної та нервової системи.
Олеандр
Олеандр містить сильні кардіоглікозиди, такі як олеандрин і неріїн. Ці речовини є вкрай отруйними й можуть спричиняти серйозні отруєння в разі проковтування навіть невеликих кількостей частин рослини.
Рослина отруйна для різних видів домашніх тварин, включно з кішками, собаками, худобою і птахами. У разі проковтування з'являються серйозні симптоми отруєння: блювота, діарея, слабкість, порушення серцевого ритму і навіть можлива смерть.
У разі серйозного отруєння олеандром можуть бути зупинка серця, порушення дихання та інші серйозні ускладнення, що потребують екстреної медичної допомоги.
Кала
Кала — рослина родини ароїдних, яку можна як вирощувати в домі, так і зустріти в природі. Але рослина містить оксалати кальцію, які є основними токсичними речовинами. Ці речовини присутні у всіх частинах, особливо в соку і в листі.
У разі контакту з калою, особливо за випадкового потрапляння соку на шкіру або в очі, може розвинутися подразнення, свербіж, почервоніння і навіть запалення. У разі проковтування частин рослини може статися отруєння з блювотою, болем у животі та діареєю.
Кала також отруйна для домашніх тварин, включно з кішками, собаками та кіньми. У разі проковтування частин рослини у них проявляються ті самі симптоми отруєння, що й у людини.
Амариліс
Амариліс містить алкалоїди, зокрема лікорин, який є основним токсичним компонентом у рослині. Ці речовини присутні у всіх частинах, особливо в цибулинах.
У разі проковтування частин амарилісу можуть виникнути симптоми отруєння: нудота, блювота, болі в животі, діарея та надмірне слиновиділення. У важких випадках можуть спостерігатися серйозніші симптоми — тремор і судоми.
Амариліс також небезпечний для домашніх тварин, включно з кішками та собаками. Крім основних симптомів, можливі й додаткові: зниження апетиту та летаргія.
Аглаонема
Аглаонема красива, у неї велике декоративне листя, але всередині листових пластин, коренів і стебел ховається небезпека — оксалати кальцію. У разі контакту з соком може з'явитися подразнення шкіри та слизових оболонок. Проковтування частин аглаонеми спричиняє опіки та набряк ротової порожнини, горла, утруднене дихання, біль у животі та блювоту.
Заміокулькас
Заміокулькас, також відомий як доларове дерево, теж небезпечний через вміст оксалатів кальцію у своєму соку. У разі контакту зі шкірою сік заміокулькаса провокує подразнення, почервоніння і свербіж. Якщо частини рослини потрапляють до рота, це може призвести до опіків, набряків і болю в роті, горлі та шлунку.
Щоб уникнути отруєння соком отруйних рослин, рекомендується дотримуватися таких запобіжних заходів:
- Тримайте отруйні рослини поза досяжністю дітей і домашніх тварин.
- Використовуйте рукавички при догляді за рослинами, щоб уникнути контакту з соком.
- Ретельно мийте руки після роботи з кімнатними квітами.
- Якщо сталося проковтування або контакт із соком, негайно зверніться по медичну допомогу.
Знання про отруйні кімнатні рослини та дотримання запобіжних заходів допоможе вам створити безпечну і затишну атмосферу в домі, насолоджуючись красою зелені без ризику для здоров'я.
Список використаної літератури
- Common Poisonous Houseplants: Home / libguides.nybg.org;
- 9 Common Houseplants You Might Not Know Are Poisonous / bhg.com;
- Poisonous and Non-Poisonous Plants / poison.org;
- Houseplants: Safe and Toxic Varieties / homegarden.cahnr.uconn.edu.